Co to jest ISO?

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Co to jest ISO?

Co to jest ISO?

Co to jest ISO? To pytanie, wbrew pozorom jest dość często zadawane, ponieważ pracując lub nawet robiąc zakupy w sklepie często spotykamy się z tymi trzema magicznymi literami. „Czym one są?”, „Co oznaczają?” oraz „Jak należy je odbierać?” – na te pytania oraz sporo innych odpowiemy w niniejszym artykule.

Tak więc, ISO to popularny skrót odnoszący się do norm wydawanych przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (International Organisation for Standarisation), która zajmuje się opracowywaniem oraz publikacją międzynarodowych standardów.

Historia ISO rozpoczęła się w 1946 roku, kiedy delegaci z 25 krajów spotkali się w Londynie oraz postanowili stworzyć nową organizację międzynarodową „w celu ułatwienia międzynarodowej koordynacji oraz unifikacji norm przemysłowych”. Nowa organizacja oficjalnie rozpoczęła działalność niecały rok później, w lutym 1947 r.

Od tego czasu opublikował ponad 19 500 Międzynarodowych Standardów obejmujących niemal wszystkie aspekty technologii i produkcji. Publikowane przez tą organizację standardy dotyczą niemal każdego obszaru naszego życia, w praktyce nawet format zapisu daty kalendarzowej ma swój własny standard ISO 8601.

Organizacja zrzesza dziś członków z 163 krajów i 3 368 instytucji technicznych, aby dbać o standardowej rozwoju. Ponad 150 osób pełnoetatowy pracuje w centrali organizacji w Genewie, w Szwajcarii. Warto zaznaczyć, że w 1947 roku członkiem założycielem ISO był także, powołany w 1923 roku, Polski Komitet Normalizacyjny.

Ciekawą kwestią jest nazwa tej organizacji, ponieważ „Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna” ma inne skróty pierwszych liter w różnych językach (IOS w języku angielskim, OIN w języku francuskim Organisation internationale de normalisation), dlatego założyciele organizacji  postanowili zastosować krótką i uniwersalną formułę ISO. ISO pochodzi od greckiego słowa „isos”, które oznacza równe. Niezależnie od kraju, bez względu na język, krótka forma naszej nazwy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest więc zawsze ISO.

Najbardziej znanymi i popularnymi na Świecie normami z wydanymi przez ISO jest standard ISO 9001. Odpowiedź na pytanie „Co to jest ISO?” często odnosi się wiec właśnie do tego konkretnego standardu.

Co to jest ISO? W skrócie, ISO to organizacja wydająca międzynarodowe normy, której najpopularniejsza dotyczy zarządzania jakością i ma numer ISO 9001.

Podziel się

Pinterest